Zanjan Travel & Tourism Guide

«سفر در استان زنجان، مقصد کمتر دیده شده؛ فرصتی جدید برای سفر بعدی شما Zanjan, Your Next Travel Destination»

عدم برگزاری کرونا پارتی در منازل ایربی‌ان‌بی

ایر‌بی‌ان‌بی به خاطر بهبود وجهه خود، و ممنوعیت تجمع بیش از حد افراد به دلیل مقررات مقابله با شیوع کرونا، برگزاری پارتی را در تمامی منازل اجاره‌ای از طریق این وب‌سایت ممنوع کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایربی‌ان‌بی گفته است از این پس تعداد ساکنان منازلی را که از طریق این وبسایت اجاره می‌شوند، به حداکثر ۱۶ نفر محدود می‌کند.

این شرکت البته ممکن است برای ساختمان‌های بزرگتر از جمله هتل‌های کوچک و یا اماکن مخصوص برگزاری مراسم و جشن استثنا قائل شود.

ایربی‌ان‌بی اضافه کرده که از مستاجران و همینطور مالکان خانه‌ها و هتل‌هایی که این مقررات را نقض کنند، شکایت خواهد کرد. هفته گذشته این شرکت برای اولین بار از یک مستاجر که در خانه‌ای در کالیفرنیا پارتی غیرقانونی برگزار کرده بود، شکایت کرد.

طبق مقررات این شرکت، برگزاری پارتی بدون مجوز همواره ممنوع است و حدود ۷۵ درصد از کاربرانی که از طریق وب‌سایت ایربی‌ان‌بی خانه خود را اجاره می‌دهند، اجازه برگزاری پارتی نمی‌دهند.

با این حال پس از وقوع یک تیراندازی مرگبار در یکی از خانه‌های اجاره‌ای این شرکت در شب هالووین سال گذشته، این شرکت اقدامات خود را برای جلوگیری از برگزاری پارتی تشدید کرده است. در این حادثه، در یک پارتی بدون مجوز، پنج نفر کشته شدند.

شرکت ایربی‌ان‌بی از ماه نوامبر سال گذشته بررسی تقاضاهای اجاره مسکن در آمریکا و کانادا را به صورت دستی شروع کرد تا موارد مشکوک را بهتر شناسایی کند. هفته گذشته این روش در استرالیا نیز به اجرا گذاشته شد.

این شرکت از ماه ژوئیه اجاره یک خانه کامل به متقاضیان زیر ۲۵ سال را که کمتر از سه کامنت مثبت دارند، در آمریکا و کانادا ممنوع کرد و از هفته گذشته این مقررات را در بریتانیا، فرانسه و اسپانیا نیز اجرا کرده است.

شرکت «ایر بی ان بی» می‌گوید یک خط تلفن هم برای تماس اضطراری همسایگان که برگزاری پارتی‌های بدون مجوز را گزارش می‌دهند، اختصاص داده است.

حدود هفت میلیون خانه یا اطاق برای اجاره موقت مسافران در وب‌سایت ایر‌بی‌ان‌بی ثبت شده و صدها مورد از این خانه‌ها ظرفیتی بالاتر از ۱۶ نفر دارند.

طبق اطلاعاتی که در وب‌سایت ایربی‌ان‌بی منتشر شده، حداقل ۵۳ خانه در لندن، ۲۷۷ خانه در پکن، ۱۷۰ خانه در نیویورک، و ۱۱۶ خانه در لس آنجلس ظرفیتی بیشتر از ۱۶ نفر دارند.

یکی دیگر از دلایل این تصمیم تبعیت از مقررات محلی در زمینه مقابله با شیوع ویروس کروناست. به عنوان نمونه شهر لس‌آنجلس و حومه آن، تجمع ساکنان خانه‌های مختلف را ممنوع کرده است.

ایربی‌ان‌بی می‌گوید تحت تأثیر تعطیل شدن بارها و باشگاه‌های شبانه، به دلیل مقررات بهداشتی، گرایش به برگزاری پارتی در منازل افزایش پیدا کرده است.

این شرکت در بخشی از بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرده، می‌گوید: «ما چنین مشتریانی را نمی‌خواهیم و هر کسی که پارتی‌های بدون مجوز برگزار کند و یا اجازه برگزاری آن را بدهد به پلتفرم ما تعلق ندارد».

Bangladesh’s Ambassador to Iran Visit Zanjan

Gousal Azam Sarker, Bangladesh’s ambassador to Iran Visit Zanjan

Photo Date: Aug 21,22 2020 

بازدید سفیر بنگلادش از موزه‌های استان زنجان

هنرمندان صنایع دستی زنجان را بشناسیم: استاد علی همتی

مسگری

مسگری

منبع: کتاب گلستان هنر - جلد دوم

هنرمندان صنایع دستی زنجان را بشناسیم: استاد محمدعلی الماسی

چاروق دوزی

منبع: کتاب گلستان هنر - جلد دوم

حمایت از تأسیسات گردشگری در دوره شیوع کرونا

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، در این بخشنامه که به امضای ولی تیموری صادر شده خطاب به مدیران کل میراث‌فرهنگی 31 استان کشور آمده است:

«با استناد به ماده 7 قانون توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی و در راستای وظایف و تکالیف حاکمیتی در حوزه گردشگری، با عنایت به شیوع بیماری کرونا و بروز مسائل و مشکلات ناشی از کاهش و توقف برنامه‌های سفر و به تبع آن وضعیت اقتصادی و معیشتی فعالان و تأسیسات گردشگری کشور و در راستای ضرورت حمایت از کسب‌وکارهای حوزه گردشگری تا عادی شدن شرایط اجتماعی و سلامت عمومی جامعه، موارد تسهیل‌کننده زیر صرفاً در خصوص دارندگان مجوز از این وزارتخانه، به مدت یک سال برای اجرا ابلاغ می‌شود.

مقتضی است دستور فرمایید ضمن اطلاع‌رسانی به ذی‌نفعان و فعالان گردشگری تحت پوشش آن استان اقدام لازم به عمل آید.

۱- با درخواست مرخصی یا تعطیلی موقت تأسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری موافقت می‌شود.

۲- در خصوص مکان فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز، ضمن تعدیل شرط متراژ و کاربری، فعالیت دفاتر در مکان‌هایی با موقعیت اداری و در صورت تأیید اداره‌کل استان بلامانع است.

۳- در خصوص موضوع تضمین حسن انجام کار در صورت تقاضای اخذ کل مبلغ تضمین حسن انجام کار به صورت سفته بلامانع است.

۴- در خصوص ارائه مدرک رسمی اجاره‌نامه مکان فعالیت ارائه قرارداد عادی از مشاور املاک فی مابین موجر و مستأجر کفایت می‌کند.

۵- در خصوص متقاضیان اخذ گواهی‌نامه حرفه‌ای گردشگری سلامت ارائه معرفی‌نامه از سوی بیمارستان‌های دارای واحد ipd به جای قرار داد و توافق‌نامه مورد قبول است.

۶- تمدید گواهی‌نامه کیفیت آن دسته از تأسیسات گردشگری که قبلاً موفق به اخذ گواهی‌نامه مربوطه شده‌اند با هماهنگی اداره‌کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری و صرفاً برای یک دوره بلامانع است.

۷- تمدید پروانه بهره‌برداری آن دسته از تأسیسات گردشگری مشمول طرح تطبیق فاقد گواهی‌نامه کیفیت خدمات، با اعتباری یک‌ساله و پس از اخذ تعهدنامه کتبی مبنی بر اقدام برای قرارداد ارزیابی امکان‌پذیر است.

۸-نرخ‌نامه تأسیسات گردشگری از سوی تشکل‌های حرفه‌ای صنعت گردشگری تهیه و پس از تائید اداره‌کل استان از سوی تشکل‌های مربوطه ابلاغ شود.

بدیهی است این بخشنامه با توجه به شرایط فعلی به صورت موقت است و پس از منقضی شدن آن رعایت تمام ضوابط و مقررات کما فی‌سابق بر اساس قوانین و مقررات خواهد بود.»

هنرمندان صنایع دستی زنجان را بشناسیم: استاد محمود زمانی

منبع: کتاب گلستان هنر - جلد دوم

دستورالعمل صدور مجوز فعالیت گردشگری کشاورزی

فایل PDF دستورالعمل را از اینجا دانلود کنید:

http://bayanbox.ir/view/167268067692100082/iran-agritourism.pdf

انتخاب برترین روستای گردشگر پذیر زنجان

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، امیر ارجمند امروز ‌یکشنبه ۲۶ مردادماه ۹۹ گفت:«با هدف ارزیابی کلی وضعیت گردشگری در روستاهای استان و ارتقای کیفیت گردشگری در روستاهای گردشگرپذیر این رویداد برگزار می‌شود.»
 ارجمند با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری در مناطق روستایی افزود:«گردشگری در روستاها از جمله راهکارهایی است که منجر به اشتغال پایدار روستایی و حفظ محیط زیست می‌شود. »
او بیان کرد:«گردشگری روستایی موجب تنوع بخشیدن به مقاصد گردشگری شده و با متنوع نمودن منابع درآمد روستائیان در ارتقای معیشت آنان نیز موثر است.»
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی استان با اشاره به چگونگی انتخاب گردشگرپذیرترین روستاهای استان زنجان گفت:«۲۹ شاخص در ۸ گروه برنامه ریزی و مدیریت، گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی، سرمایه گذاری، مشارکت اقتصادی، زیرساخت و پایداری زیست محیطی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.»
ارجمند افزود:«نتیجه نهایی این ارزیابی در روز جهانی گردشگری در مهرماه سال جاری با انتخاب روستای برتر هر شهرستان و استان اعلام خواهد شد.»

روستای بافت با ارزش درسجین ابهر

روستای درسجین

روستای درسجین

روستای درسجین

روستای درسجین

دانلود فایل PDF:

https://bm-zanjan.ir/wp-content/uploads/2019/01/darsajin.pdf

https://bm-zanjan.ir/wp-content/uploads/2019/01/darsajin2.pdf

سفر به زنجان، مقصد همیشه ارزان و در دسترس(۱۰)

چاروق زنجان

آمارها نشان می‌دهد، در هنگام سفر به شهرهای مختلف کشور، گردشگران ایرانی کمتر از گردشگران خارجی سوغات و به خصوص صنایع دستی خرید می‌کنند؛ البته علت این موضوع فقط گرانی بهای صنایع دستی نیست.

بیشتر مردم ایران در سفرها سوغات خریداری می‌کنند، اما این سوغات صنایع دستی نیست و اغلب مواد خوراکی، پوشاک و تا حدی وسایل بازی و سرگرمی است. یکی از علتهای این موضوع انتقال عادت خرید سوغات در سفرهای خارجی است. مسافران ایرانی در کشورهای خارجی یا با صنایع دستی آن کشور آشنا نیستند، یا به دلیل گرانی خرید نمی‌کنند و یا فقط به مراکز خرید پوشاک و خوراک هدایت می‌شوند. همچنین در اغلب شهرهای ایران، مواد خوراکی مانند شیرینی و تنقلات به عنوان سوغات وجود دارد.

 چرا مردم کمتر صنایع دستی خرید می‌کنند؟

۱. مردم در هنگام خرید فقط قیمت را در نظر می‌گیرند.

۲. با کیفیت صنایع دستی مرغوب و قیمت آن آشنایی ندارند.

۳. از اهمیت حمایت از جوامع محلی و اشتغال بومی اطلاعی ندارند.

۴. مردم در هنگام خرید یک نوع از صنایع دستی مانند یک لیوان مسی به دلیل عدم آشنایی و عدم توانایی در تفکیک بین صنایع دستی تولید شده با روش صنعتی (تولید در کارخانه) و غیرصنعتی (تولید در کارگاه و با دست) کار ارزانتر (صنعتی) را انتخاب می‌کنند. صنایع کارخانه‌ای ساده‌تر بوده و زیباییهای هنر دست در آن وجود ندارد. ضخامت بالای ورق و نقوش ریز از مشخصات صنایع اصیل دستی است.

۵. بعضی فروشندگان آگاهی و مشاوره لازم درباره محصولات ندارند.

چاقوی زنجان      

در زنجان چه چیزی و از کجا خرید کنیم؟

۱. در مرکز شهر و بافت تاریخی آن و به ویژه در کنار بازار تاریخی و از جمله بازارچه صنایع دستی موزه رختشویخانه فروشگاههای بسیاری برای خرید صنایع دستی وجود دارد.

۲. استادکاران زنجانی را بشناسید(کلیک کنید)، آنان نام خود را بر روی محصولاتشان درج می‌کنند(کلیک کنید). دقت کنید محصولات سایر شهرها و حتی کشورها را در زنجان خرید نکنید.

۳. ملیله زنجان از طلا گرانتر نیست، اما زیبایی آن منحصر به فرد بوده و طلا با آن قابل مقایسه نیست! خاستگاه ملیله شهر زنجان است و این شهر اکنون شهر جهانی ملیله است.

۴. قدمت چاقوسازی در زنجان به عصر هخامنشی باز می‌گردد. بهترین چاقوی ایران در زنجان تولید می‌شود.

۵. ملزومات خانه و جهیزیه را از صنایع دستی زنجان انتخاب کنید. سرویس کارد آشپزخانه، سرویس کارد و چنگال میوه خوری، چاقوی جیبی و... از جمله انواع محصولات چاقوی زنجان است.

۶. زنجان قطب تولیدات مسی هم است.

۷. صنایع دستی استان زنجان با قیمتهای چند برابری در تهران و سایر شهرها به فروش می‌رسد. برای خرید تا حداقل ۵۰ درصد ارزانتر به زنجان سفر کنید. دقت کنید و کالای خارجی را به نام صنایع دستی زنجان در تهران یا سایر شهرهای ایران خرید نکنید.

۸. زنجان صنایع دستی دیگری مانند فرش و گلیم هم دارد.

خرید صنایع دستی به عنوان سوغاتی تفاوت مهمی با سایر انواع سوغات دارد. همیشه برای شما به یادگار می‌ماند و بر خلاف پوشاک و مواد غذایی فرسوده یا تمام نمی‌شود!

 

نگارش: حسین خمسه‌ای - کارشناس گردشگری

انتشار مطلب با ذکر منبع (نام و آدرس صفحه) بلامانع است.

شماره‌های دیگر:

http://zanjantourism.blog.ir/tag/safar-be-zanjan

 

به استان زنجان خوش آمدید!
هدف این رسانه معرفی و بازدید مجازی جاذبه‌های گردشگری استان زنجان است.
تلاش این رسانه گسترش اطلاع رسانی درباره سفر و گردشگری است.
بازنشر مطالب لزوما به معنای تائید محتوای آن نیست.
Zanjan Virtual Tour
شماره ثبت در سایت ساماندهی:
1-3-64-56-695660-1-1
Copyright 2021, All Rights Reserved ©
آرشیو مطالب
Designed By Erfan Powered by Bayan