سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در حال حاضر با ایده صدور «پاسپورت واکسن کرونا» به عنوان مجوز عبور و مرور مسافران بین‌المللی به کشورهای دیگر مخالف است.

پیشتر برخی از کشورهای اروپایی همچون اسپانیا، بلژیک، دانمارک، استونی و ایسلند پیشنهاد داده بودند که تنها افرادی حق سفر به دیگر کشورها را داشته باشند که گواهی واکسیناسیون ویروس کرونا را دریافت کرده‌اند.

این کشورها ابراز تمایل کردند که پس از واکسیناسیون صدور این پاسپورت‌ها را آغاز کنند. لهستان هم آخرین کشوری است که روز پنجشنبه اعلام کرد ایده صدور پاسپورت واکسن کرونا را بررسی می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت اما معتقد است هنوز در این خصوص به نتیجه قطعی نرسیده است. این نهاد بین‌المللی در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۵ ژانویه منتشر کرد، در این رابطه می‌نویسد: «هنوز بسیاری از موارد اساسی ناشناخته در خصوص تاثیر واکسن در کاهش انتقال ویروس وجود دارد. ضمن اینکه در حال حاضر میزان واکسن تولید شده بسیار محدود است. در نتیجه انجام واکسیناسیون نباید سبب کنار گذاشتن سایر اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا شود.»

این در حالیست که دانمارک هفته گذشته اعلام کرد به منظور کاهش محدودیت در سفر برای کسانی که واکسن کرونا تزریق کنند گواهی صادر می‌کند.

معاون وزیر بهداشت لهستان هم می‌گوید افراد در این کشور پس از دریافت دوز دوم واکسن ویروس کرونا می‌توانند به صورت کد QR به گواهینامه واکسن دسترسی پیدا کنند. بنا به اعلام مقام‌های دولت لهستان افرادی که این گواهینامه را داشته باشند، می‌توانند از حقوقی که به افراد واکسینه شده تعلق می‌گیرد استفاده کنند.»

منبع: یورونیوز فارسی