ضوابط «اقامتگاه‌های بومگردی» ابلاغ شد :: Zanjan Tourism Guide 旅行 至 赞詹

Zanjan Tourism Guide 旅行 至 赞詹

Visit & Travel to Zanjan; Iran

Visit & Travel to Zanjan; Iran

Zanjan Tourism Guide 旅行 至 赞詹

به استان زنجان خوش آمدید!
اینجا بزرگترین رسانه گردشگری استان زنجان است.
هدف ما گسترش اطلاع رسانی درباره سفر و گردشگری استان زنجان است.
بازنشر مطالب لزوما به معنای تائید محتوای آن نیست.
شماره ثبت در سایت ساماندهی: 1-3-64-56-695660-1-1
Copyright 2020, All Rights Reserved ©

طبقه بندی موضوعی
کلمات کلیدی
آخرین نظرات

ضوابط «اقامتگاه‌های بومگردی» ابلاغ شد

شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۰۱:۳۳ ب.ظ

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ پیش‌تر به ایسنا گفته بود: تهیه این ضوابط که با مشورت تشکل مرتبط با اقامتگاه‌های بومگردی بوده، شش‌ماه زمان صرف کرده است.

به گفته او، این ضوابط در شش بخش مشتمل بر «ساختمان و تاسیسات»، «تجهیزات و ملزومات»، «خدمات به مهمان»، «منابع انسانی و آموزش»، «ایمنی و بهداشت» و «توسعه پایدار و دسترسی» تهیه شده است.

تیموری گفت: با ابلاغ این ضوابط، واحدهای بومگردی بر مبنای چک لیست‌های مربوطه سنجش می‌شوند و براساس نتایج گزارش ارزیابی، درجه واحد مشخص می‌شود.

معاون گردشگری اظهار کرد: این ضوابط با تاکید بر موضوع دسترسی‌پذیری افراد کم توان نظیر کودکان، سالمندان، جانبازان و معلولان، به اصول و معیارهای توسعه پایدار گردشگری نظیر استفاده منابع انرژی جدید، صرفه‌جویی‌ها، مدیریت پسماند و سایر مسائل زیست محیطی، همچنین حفظ و معرفی میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور نیز توجه ویژه دارد.

در ضوابط بهره‌برداری، ارزیابی و درجه‌بندی اقامتگاه‌های بومگردی، این واحدهای اقامتی اینگونه تعریف شده‌اند: «اقامتگاه‌هایی که در محیط طبیعی و بومی با رعایت اصول پایداری زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی  و سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه، ایجاد، احیا و یا بهره‌بردای شده و ضمن حداکثر تعامل با جوامع محلی و توجه به تنوع اقلیم و طبیعت، زمینه حضور گردشگران را برای تجربه در محیط طبیعی و بومی فراهم می‌کند. »

طبق این ضابطه، اقامتگاه‌های بومگردی به سه درجه ۱، ۲ و ۳ درجه‌بندی می‌شوند. درجه بر مبنای امتیازات مکتسبه در فرایند ارزیابی تخصیص داده می‌شود. به آن دسته از اقامتگاه‌هایی بومگردی که تجهیزات و خدماتی بیش از حد ضوابط لازم برای درجه مصوب ارائه می‌کنند و یا در راستای توسعه پایدار گردشگری اقدامات شاخصی انجام داده‌اند، حسب تشخیص کمیسیون درجه‌بندی می‌توان طبقه ممتاز در همان درجه اعطا کرد.

این ضوابط تاکید می‌کند: حداقل شرایط لازم برای درجه‌بندی یک اقامتگاه بومگردی در یکی از سطوح درجات، دارا بودن سطحی از خدمات و تسهیلات است که باید ضمن سازگاری با معماری بومی و رعایت اصول زیست محیطی، ‌ امکان اقامتی ایمن را برای گردشگران فراهم کند.

به گفته معاون گردشگری، این ضابطه تعیین کننده قیمت خدمات اقامتگاه‌های بومگردی است و از هرج و مرج نرخ‌گذاری جلوگیری خواهد کرد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۸/۰۶/۳۰

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">