Zanjan Travel & Tourism Guide

استان زنجان؛ مقصد گردشگری کمتر دیده شده؛ فرصتی جدید برای سفر بعدی شما؛ زنجان به شما نزدیکتر از آن است که تصور می‌کنید!

ثبت مسجد گلابر در فهرست میراث ملی

 • ۲۰:۱۲

 • ۷۸۸

مسجد خانم زنجان

 • ۲۳:۲۹
View this post on Instagram

‌ مسجد خانم یکی از مساجد قدیمی استان، مسجد خانم در شهر زنجان است که این مکان مقدس از بناهای دوره قاجار و در محله قدیمی فخیم‌الدوله شهر زنجان قرار دارد. این مسجد فاقد گنبد بوده و دارای ۲ مناره بسیار زیبا است که در سال ۱۳۲۳ هجری قمری و به درخواست یکی از زنان مقتدر آن زمان به نام جمیله خانم دختر حسین قلی خان نظام‌العداله (ذوالفقاری) و توسط استاد اسماعیل ساخته شد و به موجب وقفنامه این مسجد که در ۲۲ ماه محرم سال ۱۳۲۶ هجری قمری تنظیم گردید، این بانوی مجلله که قبل از اتمام و انجام ساخت بنا وفات نمود، دختر خود به نام قمرتاج خانم را به عنوان نخستین متولی آن برگزید. بنای مسجد مشتمل بر سردر ورودی با دو مناره کوتاه، صحن، شبستان تابستانی و زمستانی، حجره‌های متعدد جهت سکونت طلّاب علوم دینی و تزئینات کاشی‌کاری و گچ‌بری است. مناره‌های قطور و کوتاه با تزئینات آجر و کاشی و محراب زیبا با تزئینات پرکار کاشی معقلی در صحن شبستان ستون‌دار، از ویژگی‌های خاص این بنا به شمار می‌رود. تزئینات روی ایوان‌ها و مناره‌ها به سبک دوره قاجار و بیشتر با استفاده از رنگ‌های زرد، سیاه، فیروزه‌ای و سفید انجام شده است. مسجد خانم در داخل بافت تاریخی شهر زنجان و در ضلع غربی خیابان سبزه میدان واقع شده و در اردیبهشت ۱۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. #زنجان #میراث_فرهنگی_زنجان #مسجدخانم #کرونا_را_شکست_میدهیم #سفر_مجازی عکس: مجتبی جعفرلو

A post shared by Zanjan CTH HQ (@zanjan_cthh) on

 • ۷۰۴

ایران شناسی با نرگس فاضلی

 • ۲۲:۵۹
View this post on Instagram

. جشن اول تابستان/آب‌پاشونَک جشن اول تابستان: اول تابستانی/ آب‌پاشونَک. جشنی در نخستین روز سال گاهشماری گاهنباری و نخستین روز فصل تابستان (برابر با روز یکم تیرماه) که خورشید به بالاترین جایگاه خود می‌رسد. برگزاری جشن اول تابستان با نام «آب‌پاشونک» هنوز در بسیاری نواحی ایران همراه با گردهمایی و مراسم آب‌پاشی و آبریزگان در صحرا برگزار می‌شود. در فراهان و نواحی مرکزی ایران کماکان نام «اول تُوِّستونی» (اول تابستانی) برای این جشن کهن رواج دارد. در برخی نواحی خراسان و افغانستان این هنگام را «گوجه عروس» یا «گُل عروس» می‌نامند و به نوعروسان میوه‌های نورسیده، آرد و نبات هدیه می‌دهند. تاریخچه جشن آب پاشونک بر اساس یکی از روایات زمانی که پسر یزدگرد اول، فیروز بر تخت سلطنت نشست حدودا 7 سال هیچ بارانی نبارید و آن زمان بود که پادشاه نگران شد که شاید مردم سرزمینش دچار قحطی و خشکسالی شوند. نگرانی‌ها ادامه داشت تا این که باران بارید و مردم همگی از شادی این نعمت بزرگ از خانه‌ها بیرون آمدند و به یکدیگر آب می‌پاشیدند و خوشحال بودند که کسی بر اثر نبود باران تلف نشد. بر اساس یکی دیگر از روایات تاریخی، یکی از پادشاهان در حال بازگشت از یک نبرد بود که به قناتی رسید و او و یارانش در کنار آن قنات اتراق کردند، در این حین پادشاه خوابش برد و در خواب دید که یک حوری زیبارو به صورتش آب می‌پاشد. پادشاه ناگهان از خواب می‌پرد و از روی خوشحالی به همراهانش آب می‌پاشد و از آنجا جشن آب پاشونک شکل می‌گیرد. روایت بعدی به ماجرای کیخسرو پادشاه افسانه‌ای ایران بازمی‌گردد. گفته‌ می‌شود که روزی وی در حال برگشت از جنگ با افراسیاب بود که برای استفاده از آب یک چشمه به بالای کوهی در ساوه می‌رود. در کنار آن چشمه یک فرشته را می‌بیند و تاب زیبایی او را نمی‌آورد و از هوش می‌رود. بیژن، پسر گودرز، کیخسرو را در این حال می‌بیند و برای آن که او را به هوش بیاورد بر صورتش آب می‌پاشد و از آنجا جشن آب پاشونک شکل می‌گیرد. @paryair عکس ها متعلق به جشن ایین های تیر ماه در *خانه طبیعت گردی *در سال 96 است...کودکان با تفنگ های آب پاش و بادکنک آب بازی می کردند لذت می بردند اما فهمیده بودند که از اب مستقیم برای بازیهاشان استفاده نکنند. مربوط به برنامه رادیویی که لغو شد. #قرنطینه #استان_مرکزی و ...

A post shared by narges.fazeli نرگس فاضلی (@nargess.fazeli) on

دستورالعملهایی برای توسعه گردشگری خوراک 2020

 • ۲۱:۱۲

دستورالعملهایی برای توسعه گردشگری خوراک 2020

از اینجا با لینک مستقیم نسخه PDF را دانلود کنید:

http://bayanbox.ir/download/1610000427551727579/FOOD.pdf

پوستر پانزدهمین سال ثبت جهانی گنبد سلطانیه

 • ۲۰:۵۹

طراح: سجاد جعفری

 • ۸۲۴

Travelers in Zanjan

 • ۲۰:۳۹

Travelers in Zanjan

 • ۷۳۹

طبیعت و روستاهای گردشگری زنجان

 • ۲۲:۱۳

طبیعت و روستاهای گردشگری زنجان - کلیک کنید

 • ۷۱۸

گنبد سلطانیه، ابر گنبد خشتی جهان

 • ۲۲:۰۰

 • ۱۲۰۵

معدن انگوران، نخستین مجتمع گردشگری معدنی ایران

 • ۰۰:۱۴

معدن انگوران

معدن انگوران

معدن انگوران

معدن انگوران

 • ۶۰۲

سفر به زنجان، مقصد همیشه ارزان و در دسترس(۸)

 • ۲۲:۴۳

روستای درسجین

در هنگام تصمیم گیری برای سفر، عوامل متعددی برای انتخاب مقصد موثر است. ارزان بودن، تبلیغات دهان به دهان یا کوتاه بودن زمان سفر از جمله این عوامل است.

در حال حاضر از انواع سفر، طبیعت گردی در زمره پرمخاطب‌ترین نوع سفر با ویژگیهای یاد شده است. تفرج در طبیعت بکر، احساس بی‌وصف تماشای مناظر کوهستان و جنگل، وجود رودخانه‌ها و آبشارهای مرتفع و صرف غذای محلی در روستایی تجربه‌ای است که در هیچ نوع سفری قابل تجربه نیست.

چه نکاتی در این سفرها باید مورد توجه قرار گیرد:

۱. فقط از دفاتر خدمات مسافرتی مجاز تورهای طبیعت‌گردی خریداری کنید.

۲. پیش از آغاز سفر، وضعیت منطقه (دمای هوا و مسیر پیاده و سواره رو)، خدمات تور، وسایل شخصی مورد نیاز، جاده و روستاهاهای نزدیک به مسیر پیاده‌روی، کیفیت وضعیت ارتباطات تلفن و اینترنت و... را از راهنمای تور بپرسید.

۳. پیش از آغاز سفر، حتما با کسب اطلاع از کیفیت و کمیت مسیر پیاده‌روی، توانایی فیزیکی و روحی خود را برای همراهی با گروه بسنجید.

۴. با شروع تور، فقط به صحبتهای راهنمای تور گوش کنید. تصمیمات راهنمای تور تضمین کننده منافع همه اعضای گروه است.

۵. یک هشدار: در فضای مجازی و به ویژه تلگرام و اینستاگرام صفحات بسیاری در تبلیغ تورهای طبیعت‌گردی فعال هستند. در بسیاری از این صفحات برای اغنای مردم به سفر از ترفندهایی مانند برگزاری تور با راهنمای تور رسمی، ارزان قیمت بودن، دارای پروانه رسمی فعالیت از هیئت کوهنوردی و... استفاده می‌کنند. باید یادآور شد که باشگاههای کوهنوردی حتی با حضور مجرب‌ترین مربیان هیمالیا نورد فاقد صلاحیت برای تورهای گردشگری بوده و این باشگاهها فقط مجاز به برگزاری کلاس برای اعضای باشگاه دارای مجوز هستند. همچنین راهنمایان ایرانگردی مجاز به برگزاری تورهای طبیعت گردی نبوده و این قبیل تورها فقط باید توسط راهنمایان طبیعت‌گردی اداره شده و دفاتر خدمات مسافرتی نیز مجاز به خدمت گرفتن راهنمایان ایرانگردی به جای راهنمایان طبیعت‌گردی نیستند.

۶. به فرهنگ و آداب و رسوم جوامع محلی احترام بگذارید.

۷. پوشش مناسب و رعایت کدهای اخلاقی گردشگری در روستاها الزامی است.

غار کتله خور

در زنجان کجا مناسب طبیعت گردی است؟

در استان زنجان مانند سایر نقاط کشور، در دسترس‌ترین نقاط برای طبیعت گردی به ۳ طیف قابل تقسیم است:

الف) نقاطی مانند سد تهم، تفرجگاه گاوازنگ، روستاهای هدف گردشگری درسجین و شیت، قلعه لک لکها، غار کتله خور و قلعه بهستان که با خودرو در مسیر آسفالت و بدون حضور راهنمای تور در دسترس برای عموم هستند.

ب) نقاطی مانند روستای شیلاندر، روستای لار و آبشار هشترخان، روستای تیرستان و کل منطقه قره پشتلو، که با خودرو در مسیر نیمه آسفالت در دسترس عموم است ولی ضروری است راهنمای تور همراه شما باشد.

پ) نقاطی مانند مسیر پیاده روی گمان – شیرمشه – ولیدر، مسیر پیاده روی طارم به ماسوله و مسیر پیاده روی طارم به قلعه رودخان که بخش عمده مسیر امکان تردد با خودرو ندارد و باید راهنمای آشنا به محل همراه شما باشد.

این مناطق بخش کوچکی از پیشنهادات برای طبیعت گردی در استان زنجان است. فصل سفر، مجرد، خانوادگی یا گروهی بودن و همچنین نوع منطقه مورد نظر شما نقش مهمی در مقصد دارند. اغلب مناطق بکر استان زنجان، به دلیل برفگیر بودن، امکان سفر در فصولی مانند زمستان و بهار (فروردین و اردیبهشت) را ندارند. شهرستان‌های طارم، زنجان و ماهنشان قطب‌های اصلی طبیعت گردی در استان زنجان محسوب می‌شوند.

نگارش: حسین خمسه‌ای - کارشناس گردشگری

انتشار مطلب با ذکر منبع (نام و آدرس صفحه) بلامانع است.

شماره‌های دیگر:

http://zanjantourism.blog.ir/tag/safar-be-zanjan

 • ۷۱۹
۱ ۲
به استان زنجان خوش آمدید!
Visit Iran, Zanjan Province
هدف رسانه معرفی و بازدید مجازی جاذبه‌های گردشگری زنجان است.
تلاش این رسانه گسترش اطلاع رسانی درباره سفر و گردشگری است.
بازنشر مطالب لزوما به معنای تائید محتوای آن نیست.
This is Zanjan Virtual Tour
شماره ثبت در سایت ساماندهی:
1-3-64-56-695660-1-1
Copyright 2022,All Rights Reserved ©

جاذبه‌های گردشگری زنجان

Designed By Erfan Powered by Bayan