Zanjan Tourism

Zanjan Travel Guide; Visit Zanjan ; Iran

Zanjan Travel Guide; Visit Zanjan ; Iran

Zanjan Tourism

راهنمای سفر و گردش در استان زنجان:
هدف این رسانه گسترش اطلاع رسانی و آموزش گردشگری است. بازنشر مطالب لزوما به معنای تائید محتوای آن نیست.
گردشگری روستایی و اکوتوریسم در اولویت فعالیت قرار دارد.
شماره ثبت در سایت ساماندهی: 1-3-64-56-695660-1-1
© Copyright 2018, All Rights Reserved

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۱۳ آبان ۹۷، ۱۵:۱۷ - لیلی
    عالی
پیوندها

۱۶۱ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

تنبیه قجری!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۱۵:۰۶
حسین خمسه ای

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۱۵:۰۵
حسین خمسه ای

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۱۵:۰۳
حسین خمسه ای

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۱۵:۰۱
حسین خمسه ای

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۱۴:۳۵
حسین خمسه ای

فایل صوتی این سمینار که در روز دوشنبه 26 مهر 1395 برگزار شد، از طریق لینک زیر قابل دانلود است:

http://www.mediafire.com/file/tuao8klrs4csy99/seminar.mp3

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۰۲:۲۷
حسین خمسه ای

عکاس: فواد اشتری

مکان: تهران

تاریخ: 19 مهر 1395

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مهر ۹۵ ، ۱۹:۲۶
حسین خمسه ای

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مهر ۹۵ ، ۱۲:۵۵
حسین خمسه ای

16 کیلومتر بعد از شهرستان خواف در استان خراسان رضوی را که طی کنید به روستای نشتیفان می‌رسید. در این روستا آسبادهایی قرار گرفته است که از دانش و خلاقیت نیاکان ما در ساخت سازه‌های فنی، جدال تن به تن با نیروی شگفت باد و پیروزی بر این حریف حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، اغلب مورخان ایرانی و غیرایرانی مبنا و سابقه آسبادها را در ایران، قبل از چیرگی اعراب بر ایرانیان دانستند. برخی از آنان پا را فراتر گذاشتند و ساخت آسبادها را به 1700 سال قبل از میلاد مسیح نسبت دادند؛ اما قدیمی‌ترین و موثق‌ترین مرجعی که وجود آسبادها را قبل از حمله اعراب به ایران محرز می‌داند ابن‌خلدون و مسعودی است. 

آسباد، بنایی متشکل از خشت و گل است. در ابتدا که وارد این محوطه تاریخی می‌شویم اتاقک‌هایی با درهای قدیمی و کوچک قرار گرفته است که به عنوان انبار مورد استفاده قرار می‌گرفته؛ این اتاقک‌ها در جهت مخالف باد ساخته شدند و در حقیقت اتاقی است که در آن قطعات متحرک آسباد، سنگ‌های بزرگ و مدور و گندم‌ها قرار داشتند.

در بالای این اتاق‌ها در طبقه فوقانی، آسبادها قرار گرفتند که شامل سازه‎هایی متشکل از یک تیر عمودی و یک تیر افقی بر روی چرخ‌پره است. چرخش باد این آسبادها در صورتی است که باد شدید بیاید. در سایر مناطق شهرستان خواف از جمله سنگان، روستاهای برآب، تیزاب، خرگرد و مهرآباد هنوز بقایای آسبادها موجود است یکی از این روستاها "تیزآب" است که معماری آسبادهای آن دارای ویژگی منحصر به فردی نسبت به سایر آسبادهاست؛ طوری که از هر سه بادی که در منطقه در حال وزش بود استفاده می‎‌کردند، در حالی که سایر آسبادها فقط هنگام وزش بادهای 120 روزه قابل استفاده هستند.

در این سازه‌ها گذشتگان ما از نیروی باد به منظور حرکت آسبادها استفاده می‌کردند. در کشورمان که گندم از اصلی‌ترین ماده غذایی به‌شمار می‌رفته، ساخت وسیله‌ای که این ماده غذایی را خرد کند نیازی مبرم به شمار می‌رفته است لذا این وسیله را به منظور خرد کردن گندم و همچنین بالا بردن آب به کار می‌بردند. ویژگی معماری، فنی و مهندسی بسیار ارزشمندی در آن‌‎ها به کار رفته است که می‌تواند به عنوان میراثی از دانش نیاکان در بهره‌برداری مناسب از اقلیم و شرایط محیطی برای نسل‌های آینده معرفی شود.

این آسبادها علاوه بر اینکه توانایی مردم آن دوران را بهره‌گیری از انرژی پایدار نشان می‌دهد از پیروزی این مردمان در جدال تن به تن با طبیعت حکایت می‌کند که توانستند این نیروی عظیم را به نفع خود به‌کار گیرند. بسیاری از محققین بر این باورند که مردم شرق ایران اولین بار از نیروی باد در آسبادها به منظور خرد کردن گندم و بالا بردن آب استفاده می‌کردند و این صنعت از ایران به اروپا، چین، هند و مصر انتقال یافته است. مناطقی که آسبادها در آن قابل مشاهده هستند شامل سیستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و بخش‌هایی از افغانستان است.
معمولا در قدیم در اقلیمی که دارای آب فراوان بوده است انواع آسیاب آبی و در مناطق که وزش باد غالب بود از آسباد استفاده می‌شده است. این سازه‌های معماری ایرانی در گذشته نقش حیاتی در زندگی مردم داشته و یکی از مهم‌ترین سازه‌های مرتبط با موقعیت جغرافیایی و اقلیمی خواف با وجود بادهای 120 روزه در این منطقه به شمار می‌رفته است. 

اصطلاح آسباد از ترکیب "آس" و "باد" است؛ در گویش محلی آسباد به گونه‎های مختلف آسیای بادی، طاحونه بادی و طاحونه به کار می‌رود. البته از دیرباز آس‌هایی که با قدرت چارپایان مانند گاو و الاغ به حرکت درمی‌آمده یا به وسیله دست می‌چرخیده است وجود داشتند؛ در کاوش‌های باستان شناسان در شهر سوخته سنگ‌های آسیای دستی زیادی به دست آمده است. نخستین نوشته‌ای که از آسبادها نام برد یک کتاب هندی قدیمی به نام "آرتاساسترای کنتیلا" است که حدود 1400 پیش از میلاد نوشته شده است.

محمود باعقیده، رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: حدود 107 آسباد در شهرستان خواف و روستاهای اطراف وجود دارد که 40 آسباد در نشتیفان واقع شده است؛ استحکام بخشی به آسبادهای نشتیفان از سال 76 آغاز شد اما کار مرمت تا سال 93 به‌کندی پیش رفت. سال 1393 در بازدیدی که تعدادی از کارشناسان از این اثر داشتند آسبادهای نشتیفان به عنوان اثر قابلیت ثبت در آثار جهانی یونسکو شناخته شد از همان سال مرمت این اثر شدت گرفت.

وی افزود: از مجموع 40 آسباد، هم‌اکنون 34 سازه استحکام بخشی شدند، 22 عدد نیز به طور کامل مرمت شدند و از این 22 سازه، 8 آسباد توانایی خرد کردن گندم را دارند. البته کار مرمت این آثار همچنان ادامه دارد. 

باعقیده درباره میزان استقبال گردشگران از آسبادهای نشتیفان تصریح کرد: سال گذشته حدود 35 گردشگر خارجی از کشورهای اروپایی از این مجموعه بازدید کرد. در ایام نوروز نیز از ابتدا تا امروز 9 گردشگر فرانسوی به این مجموعه آمدند. همچنین در ایام نوروز آسبادهای نشیفان روزانه حدود 200 بازدیدکننده دارد.

گزارش از ریحانه تارقیان خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان

یادآوری:

 آسیاب‌های بادی نشتیفان واقع در استان خراسان رضوی و در فاصله 16 کیلومتری از شهرستان خواف، بازمانده از دوره صفوی است. در این روستا 40 آسیاب که در گویش به آن محلی آسیای بادی و طاحونه می گویند، قرار دارد. اصلی‌‌ترین منبع انرژی آن باد‌های معروف 120 روزه سیستان است که البته تمام مدت سال اثرات آن وجود دارد. از نیروی باد برای خردکردن گندم و بالا بردن آب استفاده می کردند.
نشتیفان از دو واژه «نش‌» و «تیفان‌» تشکیل شده است. اولی خلاصه شده کلمه نیش به زبان محلی است. مقصود از «تیفان‌» نیز همان توفان است. با این حساب می‌توان گفت نشتیفان محلی است که در معرض نیش توفان و باد‌‌های موسمی محلی قرار دارد. شاید کلمه «نش‌» کنایه‌ای به نیش عقرب نیز باشد که در نواحی گرم و خشک زیاد دیده می‌شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مهر ۹۵ ، ۱۲:۳۵
حسین خمسه ای

در دل بیابان‌ها مردمانی زندگی می‌کنند که در جدال با طوفان و گرمی هوا، آب زلال را در دل زمین یافتند. این آبادی مردمانی دارد که از شلوغی و هیاهوی شهر به دور اما به اصالت و پاکی نزدیکند.

دیوارهای کاه‌گلی روستای ریاب، سازه‌های مستحکم به شکل طاق و قوس است. بافت روستا به دوره قاجاره برمی‌گردد. این دیوارها آنقدر مستحکم‌ است که طی 200 تا 400 سال گذشته زلزله‌های متعدد را پشت سر گذرانده است. خانه‌های روستا اغلب دارای سردابه، حوضخانه و بادگیر است.

بافت کاه‌گلی روستا، جذاب‌ترین بخشی است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. این بافت از ساختار کهن ریاب حکایت  دارد. می‌توان گفت ریاب در حال تولدی دوباره است و در حال حاضر 35 درصد بافت روستایی آن مرمت شده است. 

دو برج در روستای ریاب وجود دارد که هر دو در غرب روستا واقع شدند. یکی از این برج‌ها در مجاورت خانه علیپور قرار دارد و دارای 4 طبقه است، آخرین طبقه برج، بخش نگهبانی است و حداقل 10 متر ارتفاع دارد. علاوه بر این دو برج، ریاب دارای حمام قدیمی، مزار ابومنصور ریابی (وزیر طغرل سلجوقی)، خانه ناصریان، آب‌انبار و مسجد تاریخی است.

130127.jpg

برخی ریاب را مخفف ری‌آب دانستند، از آنجا که آب "ری" بسیار شیرین و زلال بوده است، مسافرانی که به این دیار آمده‌اند آب این روستا را از نظر فراوانی و کیفیت به ری تشبیه کرده‌اند، همچنین ریو نیز توسط مردم محلی نامیده شده است.

امان‌الله نوروزی، رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه 35 درصد از کار مرمت و جداره‌سازی روستا انجام شده است، اظهار کرد: 65 درصد از کار مرمت باقی مانده است، همچنین 11 اثر در ریاب ثبت ملی شده است، خانه و برج علیپور، حمام قدیمی، آب‌انبار، مقبره ابومنصور ریابی، مسجد و چند خانه در ریاب ثبت ملی شده است.

وی با اشاره به مرکز بوم‌اقامتی در ریاب تصریح کرد: اکنون یک مرکز بوم‌اقامتی تجهیز شده و فعالیت می‌کند، مالکان خانه‌هایی که تمایل به میزبانی از گردشگران داشته باشند در صورت واجد شرایط بودن وام 50 میلیون به بالا با بهره کم می‌توانند اخذ کنند.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد ادامه داد: 15 هزار گردشگر از ابتدای امسال از ریاب بازدید کردند. گردشگران خارجی بیش از آنکه از اقامت در هتل استقبال کنند از اقامت در مراکز بوم‌اقامتی استقبال می‌کنند، لذا افزایش تعداد مراکز بوم‌گردی‌ به نسبت احداث هتل از الویت برخوردار است و مراکز بوم‌اقامتی به 10 مرکز در گناباد افزایش می‌یابد 6 خانه بوم‌گردی اکنون در حال ساخت است. 

وی خاطرنشان کرد: آموزش صنایع دستی به اهالی روستای ریاب یکی از برنامه‌هایی است که میراث فرهنگی گناباد برای روستاییان در نظر دارد، سبد و حصیربافی، معرق‌کاری، گلیم‌بافی و ... از جمله این هنرهاست.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد با بیان اینکه بیشتر منازل روستای ریاب به جا مانده از دوره قاجار است، افزود: سال 87 بنیاد مسکن با نظارت سازمان میراث فرهنگی مرمت، جداره‌سازی و کف‌سازی آغاز کرد و مرمت کوچه‌های اصلی انجام شده است و جداره‌سازی و مرمت خانه‌های فرعی باقی مانده است. 4 خانه از دوره قاجار ثبت شده و 4 خانه دیگر در حال ثبت است. 

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی شده تا هتل‌ها و خانه‌‌های سنتی در ریاب مانند کاشان توسعه پیدا کند، اکنون در خانه قوام ناصری که به نام "خانه علیپور" ثبت ملی شده است به عنوان مرکز بوم‌اقامتی صرف ناهار، شام و استراحت صورت می‌گیرد. این مرکز اقامتی برای افرادی که می‌خواهند از فضاهای لوکس فاصله بگیرند و در روستا ساکن شوند و غذای سنتی بخورند بی‌نظیر است.

نوروزی درباره شیوه جداره‌سازی بافت ریاب تصریح کرد: استحکام‌سازی به شکلی نیست که دیوار شکافته شود و نمی‌توانیم در این سازه‌ها دخل و تصرف کنیم، بلکه مرمت دیوارها و کف‌سازی صورت می‌گیرد. برخی از این سازه‌ها 400 سال را پشت سر گذاشتند. این در شرایطی است که بهترین سازه‌های موجود بیش از 100 سال مقاومت ندارند.

وی گفت: آنچه برای گردشگران فرانسوی و آلمانی که اکثریت گردشگران خارجی گناباد را تشکیل می‌دهند جذاب است سازه‌هایی است که بر چگونگی تعامل با گرما و بی‌آبی دلالت دارند. اینکه در گذشته مردم کویر چگونه می‌زیستند، بادگیرها، قنات‌ها، حوض‌خانه‌ها از جمله آن‌هاست. مردم در هزاران سال گذشته با این وضعیت زندگی و تمدن ساختند، 

یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر روستا مرکز بوم‌اقامتی علیپور و ارائه غذاهای محلی و سنتی گناباد است. خانواده علیپور این مرکز را اداره می‌کند، فاطمه فریچه، مادر خانواده اغلب کار طبخ غذاهای محلی را انجام می‌دهد و 6 برادر با مشارکت هم از میهمانان و گردشگران پذیرایی می‌کنند. طاقچه‌های خانه با کوزه‌ها، آسیاب و ظروف سفالی آراسته شدند اصالت و شکوه در جای جای این خانه چشم‌نوازی می‌کند.


محمد علیپور از مالکان یک مرکز بوم‌اقامتی در ریاب در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: از ابتدای امسال این مرکز بوم‌اقامتی در ریاب با کمک و حمایت سازمان میراث فرهنگی راه‌اندازی شد، بیشتر گردشگران برای صرف ناهار و شام به این مرکز می‌آیند. استقبال از این مراکز موجب شد تعداد دیگری از اهالی ترغیب شوند تا مرکز بوم‌اقامتی در ریاب ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه در این مرکز بوم‌اقامتی غذاهای محلی از قبیل قورمه، جوشپره، آش لخشک، آش رشته، کشک بادمجان گندم‌پلو و بادمجان طبخ می‌شود، گفت: برای راه‌اندازی این مرکز حدود 100 میلیون هزینه کردیم من و 5 برادر به همراه مادرم که عمده کار آشپزی را انجام می‌دهد در این مرکز مشغول به‌کار هستیم. البته در کنار این کار، شغل دیگری را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به امکانات موجود در روستا خاطرنشان کرد: ریاب دارای خانه بهداشت، مدرسه، خطوط تلفن، برق و گازکشی است. طی چند سال گذشته شاهد مهاجرت از روستا بودیم اما خوشبختانه اخیرا بسیاری از ساکنانی که مهاجرت کرده بودند دوباره به روستا بازگشتند.

130130.jpg

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مهر ۹۵ ، ۱۲:۲۵
حسین خمسه ای